
Prevare se danas dešavaju svuda! I nema pravila, svakome od nas, u nekom momentu može da se dogodi da na njih nasedne. U ovom tekstu, bavićemo se najčešćim prevarama sa kojima se turisti susreću na putovanjima po evropskim zemljama. I savetujemo vam da nikada ne kažete: “Ma meni to ne može da se dogodi”, jer život ima čudne načine da vas ubedi u suprotno.
Prenosimo vam neke od njih, sa kojima su se susrele osiguravajuće kuće, i preporučujemo da se sa njima uzpoznate, kako i sami ne biste postali žrtva „pirata sa auto-puta“, ili lažnih policajaca, na svom sledećem putovanju u inostranstvo. Jer, ovo su prevare sa kojima se možete susresti na odmoru, na koji željno čekate godinu dana, a onda vam tako nešto pokvari uživanje. Pa, da krenemo redom…
# Francuska: lažne peticije
Pazite se dece koja se pretvaraju da su osobe sa invaliditetom, i tvrde da predstavljaju akreditovanu humanitarnu organizaciju. Tražiće od vas da potpišete peticiju, a zatim i da im date novac. Ignorišite ih i prijavite prevaru policiji. Organizovanim prevarantima ove vrste u Francuskoj preti kazna od milion evra. Da, znamo, ono što deluje kao rad u dobrotvorne svrhe ponekad stvarno ne liči na prevaru, ali baš zato i jeste delotvorno.
# Španija: lažne ulazne takse
Fotografija: https://www.pexels.com/photo/desert-road-closed-with-warning-sign-30478422/
Prevaranti se predstavljaju lažnim identifikacijama na španskoj granici, i traže da platite „ulaznu taksu“ za Gibraltar. Ne postoji nikakva taksa za prelazak granice, pa ignorišite svakoga ko traži novac, i držite svoje vredne stvari van domašaja. Španija je već godinama na listi zemalja u kojima se često dešava da turisti ostanu bez svega što poseduju – dokumenata, novca, kartica, nakita… Pa zato, budite oprezni.
# Italija: pirati koji buše gume
Budite na oprezu zbog „pirata sa auto-puta” u Italiji, koji će vam probušiti gumu na parkingu ili benzinskoj pumpi, i pratiti vas dok ne budete primorani da stanete. Tada će se pretvarati da vam pomažu, dok vas zapravo pljačkaju. Ako dobijete rupu na gumi, budite oprezni s onima koji vam nude pomoć , naročito na jugu Italije, oko Napulja. I naravno, nikada ne ostavljajte vredne stvari i prtljag u automobilu, čak i ako je zaštićen od krađe na neki od poznatih načina, jer ih najverovatnije nikada više nećete ni videti.
# Mađarska: falsifikovan novac
Taksisti i sumnjivi tipovi koji se nude da vam zamene novac, često podvaljuju lažne novčanice nepažljivim turistima. Novac menjajte isključivo u zvaničnoj menjačnici, banci, ili na aerodromu, i pažljivo proverite da li ste dobili ispravan apoen, valutu i količinu novca. Što je sigurno – sigurno je.
# Češka: lažni policajci
U ovoj sofisticiranoj prevari pojaviće se grupa „policajaca“ i optužiti vas za neki prekršaj. Zatražiće da im pokažete novčanik i pasoš, što je protivzakonito, pa ih odbijte i insistirajte da vas odvedu u najbližu policijsku stanicu. Ovo će ih najverovatnije naterati da odustanu, ali vi nemojte. Obavezno ih prijavite lokalnim vlastima, da se ista pokušaj prevare ne bi desio još nekome.
# Holandija: prevare s odvraćanjem pažnje
Ova prevara je posebno česta u restoranima u centru Amsterdama. Neko uđe u restoran, praveći se da traži prijatelja, ili da izazove neku drugu vrstu ometanja, dok vam zapravo krade torbu pred vašim očima. Uvek držite svoje stvari na vidiku, i ne ostavljajte torbe i kapute na naslonima stolica, pošto su tako lak plen. A novac i dokumente najradije nosite u torbicama oko struka ili vrata, negde bliže telu, gde će vam stalno biti pred očima i pod rukom.
# Hrvatska: preterani računi
Pojedini hrvatski barovi i restorani, a naročito noćni klubovi, dodaju neobjašnjive stavke na račun, računajući da nećete imati dovoljno gotovine. Možda čak nećete ni pogledati sve stavke na računu, što njima dobro dođe da dodaju i neku stavku više (ili bar više komada istog artikla “greškom”). Može se čak dogoditi i da vas, ako vam ponestane novca, odvedu do bankomata da podignete još, da biste namirili račun. Zato pre odlaska u neki od restorana, klubova i barova, potražite preporuke u hotelu u kome ste odseli (a ne od taksista, koji mogu biti u dosluhu s prevarantima), ili bar pogledajte komentare na internetu. U današnje vreme, bar to uopšte nije teško.
# Poljska: lažni taksisti
Fotografija: https://www.pexels.com/photo/a-yellow-taxi-parked-in-city-15748287/
Na aerodromima i turističkim atrakcijama u Poljskoj, mnogi neregistrovani vozači prevoze neupućene turiste, i tvrde da im je taksimetar pokvaren. Izbegnite ovu prevaru korišćenjem isključivo zvaničnih taksija; proverite naziv kompanije i broj vozila, ako vam se nešto učini sumjivim. Isto tako, legalni taksiji imaju cenovnik istaknut u automobilu, dok “divlji” taksisti nemaju, pošto oni pokušavaju da “love u mutnom”.
I na kraju…
Ako planirate putovanje po Evropi, nadamo se da ste sada spremni da prepoznate i izbegnete ove česte turističke prevare. Lažni taksisti koje smo pomenuli kao primer u Poljskoj, mogu vas iznenaditi i kod nas. Vrebaju na aerodromu, “vuku vas za rukav” i nude svoje usluge, a kad sednete u auto kažu da im taksimetar ne radi, i voze vas do odredišta nekim drugim, daleko dužim putem, a onda pokušaju da vam naplate višestruko više nego što vožnja zaista košta.
Zbog toga vam preporučujemo da na aerodromu u Beogradu iznajmite vozilo iz voznog parka neke od renomiranih rent a car agencija kao što je Unirent, a onda nastavite svoje putovanje sigurno, spokojno i daleko udobnije.
Jeste li se nekada i sami našli na meti prevaranata poput ovih iz teksta? Podelite svoja iskustva sa nama u komentarima ispod teksta jer, nikad se ne zna, možda baš vaše iskustvo nekome pomogne da prevarante prepozna na vreme, i izbegne problem.
Srećan put!
Naslovna fotografija: https://www.pexels.com/photo/police-officer-talking-to-the-driver-of-the-silver-car-7715237/
KOMENTARI (8)
Holanđanin
08-Mar-25Ovo sa holandijom nije tačno, proveo sam nekoliko godina tamo i nikada se nije desio ni najmanji incident. Prpevare? Nema šanse. Jedino će možda nekima smetati što su taksisti u većini slučajeva emigranti, puštaju njihovu muziku i ukrašavaju vozila, ali većini je to OK. A muziku odmah isključe ako klinetu ne prija
Preporuči | 0
Putnik
27-Feb-25Mnogo sam putovao, ali osim prevelikih računa drugih neprijatnosti i prevare nisam iskusio. MOžda sreća možda znam da se čuvam
Preporuči | +1
miki
26-Feb-25Svasta ce ljudi da smisle kako da lako ucare nesto na jadnim turistima...
Preporuči | +1
lenka
26-Feb-25Ovo je strasno, treba biti uvek oprezan u drugim zemljama...
Preporuči | +1
Ana
26-Feb-25Uzas, nisam ni znala za sve ovo....Nama se jednom u Bugarskoj odavno desilo da nas je menjacnica prevarila. Imali su foru da stave zarez na kurs evra za jednu decimalu manje, a ti ne vidis, mislis da je isto kao i svuda....
Preporuči | +1
Nikola
24-Feb-25Nisam imao iskustva, ali sam čuo za hajdučiju u Bugarskoj, da parkiraš auto na pumpi, sipaš gorivo, i kad odeš da platiš - nema auta! Svašta se danas dešava.
Preporuči | +2
Dragana
24-Feb-25Joj, ovo za Španiju nisam ranije čula, ali strašno! Čula sam da se krade strašno, i da se posebno u Barselonu ne ide bez tzv. "pederuše" oko struka.
Preporuči | +2
Nina
24-Feb-25Imala sam problem sa divljim taksistom koji samo što me nije odalamio kad sam pitala za taksimetar, ovde kod nas, naravno. Uh, daleko bilo! Sad je ipak bolja situacija.
Preporuči | +2